Archiv aktualit IZPE

V rámci historického projektu IZPE, přinášíme arch aktualit pro přehled, čím se IZPE zabývalo.

[02.03.2006]

Roční zpráva o hospodaření za rok 2005

 

[02.03.2006]

Výroční zpráva za rok 2005

 

[23.02.2006]

Aktuální kontakty zaměstnanců IZPE

    [19.12.2005]

    Sborník IZPE č. 2/2005 – Analýza podmínek účinné koordinace sítě poskytovatelů služeb sociální péče ze strany veřejné správy

     

    [18.12.2005]

    Sborník IZPE č. 1/2005 – Konkurence za veřejné peníze?

     

    [18.12.2005]

    Výsledky výzkumné činnosti pracovníků IZPE v roce 2005 (předběžná zpráva, prosinec 2005)

     

    [18.11.2005]

      V týdnu od 14. do 18.11.2005 byly aktualizovány rubriky „Lidé“, „Vzdělávání“, „Výsledky“

    [31.08.2005]

    ÖSG (Rakouský strukturální plán zdraví) 2005

     

    [20.06.2005]

      • Od 7.4.2005 IZPE realizuje nový vzdělávací projekt “ Vzděláváním k integraci osob ohrožených sociálním vyloučením“ z programu PHARE 2003 RLZ. Více se o vzdělávacím projektu dozvíte

    z informačního dopisu

      • ,

    dotazníku

      •  a na webových stránkách projektu

    www.izpe.cz/pvi

    [17.05.2005]

    Jak funguje rakouský systém výkonově orientovaného financování nemocnic? – Informační brožura seznamující s principy financování nemocniční péče v Rakousku

      [20.04.2005]

      Reformy zdravotnictví v Rakousku 2005 – přehled souvisejících zákonů (pracovní dokument)

       

      [09.03.2005]

      Průvodce systémem zdravotní péče (informační brožura pro cizince, III. aktualizované vydání)

       

      [09.03.2005]

      Справочник по системе здравоохранения Чешской республики (Информационная брошюра для иностранцев, актуализированное третье издание)

       

      [09.03.2005]

      Довідник по cистемi охорони здоров˘я Чеської pеспубліки (Інформаційна брошура для іноземців, актуалїзоване третє видання)

       

      [09.03.2005]

      Hướng dẫn hệ thống chăm sóc y tế Cộng hoà Séc (Cẩm nang thông báo dành cho người nước ngoài, In lần thứ ba có bổ xung và sửa chữa)

       

      [09.03.2005]

      Násilí na pracovišti v oblasti zdravotnických a sociálních služeb v ČR (vstupní teoretické studie, empirické šetření)

        [19.01.2005]

        Hodnocení politiky podpory zdraví v České republice

          [22.12.2004]

          Nemocnice II. – Sborník IZPE č. 3 / 2004

           

          [19.10.2004]

          Zdravotní plány krajů

             

                1. Zdravotní plány krajů
                  Plánování založené na potřebách, standardech, cílech a úkolech nebo zájmech a improvizacích? – článek časopisu Zdravotnictví v ČR č. 2/2004, Petr Háva
                2. Zhodnocení demografického vývoje kraje Vysočina
                  studie k přípravě Zdravotního plánu kraje

             

              1. Lidské zdroje – nejdůležitější faktor budoucího rozvoje regionu
                Jaromír Běláček, příspěvek na konferenci FSE ÚJEP v Ústí nad Labem,
                4.-5.11.2004

            [07.09.2004]

            Diskuse o nemocnicích

               

                1. Bývalé okresní nemocnice a jejich budoucnost – Sborník IZPE č. 3/2004
                2. Fungování nemocnic v šesti zemích
                3. Nemocnice – Sborník IZPE č. 7 / 2003
                4. Problémy hospodaření bývalých okresních nemocnic

              [01.09.2004]

              Fungování nemocnic v šesti zemích – supplementum 1 / 2004

                 – překlad Rochdi Goulli, Kateřina Vampolová, Daniela Neuwirthová

              Je stříbro zdravotně nezávadné?

              Stříbro je pro svůj lesk a energický vzhled nejoblíbenějším dostupným materiálem. Často se však majitelé stříbrných šperků, setkávají s negativní reakcí na tento kov.

              Problémem však není stříbro jako takové, ale příměsy, které celkový šperk vytvrzují a dodávají mu určitou odolnost. Jak si však takový šperk vybrat?

              Pokud si vybíráme stříbrné náušnice nebo konkrétněji třeba stříbrný přívěšek, mnohdy se necháme unést nepřeberným množstvím krásných kousků a díváme se jen na jejich vzhled. Důležitý není však jen jejich design, ale i praktická stránka a právě tou nejdůležitější je zapínání šperků. Víte, jaké jsou možnosti, která by byla vhodná pro vás a jak si správně vybrat?

              Přídavný komponent

              Nejznámějším komponentem, který není pevnou součástí náušnic, je puzeta. Ta se používá zejména u drobných náušnic například peckových tvarů, které nemají jinou možnost zajištění. Alternativou k puzetám je šroubek. Ten spolehlivě zabraňuje spadnutí ozdoby, ale na rozdíl od puzety je jeho nandávaní časově náročnější a nemá určitou výhodu – při zavadění náušnicí o nějaký předmět sice o svůj šperk nepřijdete, ale může dojít k bolestivému natržení ušního lalůčku, stejně jako u jiných typů zavírání krom puzet.

              Patenty

              Patenty jsou systémem, kde pevná náušnice v oblasti zaháknutí do ucha má pohyblivou též stříbrnou část, která slouží pro provlečení poutka ušní dírkou a následné zacvaknutí. Někdy nechybí ani malý zámek jako pojistka před rozepnutím. Součástí netradičního patentu je i kreole kruhů, kdy tyčku ohebnou v kloubu zasuneme do trubice celé stříbrné náušnice. Mezi klasické patenty pak patří:

              • Brizura – zapínání vepředu, používané zejména u dětských šperků
              • Kontinentální paten – viditelný háček se zapínáním vzadu
              • Ruský patent – hranatý a elegantní, háček je rovnou tyčkou a s koncovkou tvoří pravý úhel

              Africký háček

              Prodloužená zadní část a háčku, která se navlékne do ušního lalůčku, tvoří s náušnicí obrácené písmeno „V“ s kulatou špičkou. Háčky jsou navíc chytře tvarované, aby šperk nespadl a aby bylo jeho nošení opravdu pohodlné. Nejčastěji jej najdeme u náušnic dlouhého tvaru. Dříve se africký háček využíval především u bižuterie, dnes je však součástí i kvalitních stříbrných náušnic.

              Bleskovka: Náušnice z chirurgické oceli o kterých jsem nevěděla

              Donedávna jsem byla zvyklá si kupovat náušnice chirurgická ocel buď v obchodě nebo na internetu na jistém internetovém e-shopu. Bohužel, pokud si je v obchodě zakoupím, výhoda je, že vím co si kupuji a mohu si je vyzkoušet, nevýhoda…Co myslíte? Cena. Ceny v obchodních domech jsou doslova brutální.

              Mám ráda velký sortiment, byť nerozhodná povaha s ním může mít problém. To není můj případ a tak nedávno jsem objevila nový e-shop s opravdu velkým množství náušnic. Paráda. Pokud jej chcete taky znát, klikněte si na odkaz.

               

              Sebevražedné akce zvířátek

              Případy sebevražedných akcí u zvířat nejsou ojedinělé .Dalším příkladem může být stádo krav ,které se páslo v Alpách u švýcarského  Lauternbrunmenu . K této záhadě nedošlo najednou ,ale v rozmezí tří dnů .Z útesu totiž skočilo 28 krav a býků , a to z naprosto stejného místa !Před tím se pásly bez jakýchkoli  známek neklidu za celodenního dozoru na svahu .Když se  jednotlivé kusy dobytka přiblížily k určitému  místu , bez váhání skočili střemhlav dolů. I když si dobytek těžko umí uvědomit ,že se řítí do záhuby ,tak i krávy mají ovšem pud sebezáchovy ,přirozený každému živému tvoru , a jen tak by se najednou nevrhly ze skály . V této oblasti Alp se sice občas stane ,že nějaký kus dobytka spadne z útesu ,ale to jsou ojedinělé případy neštastné náhody , které se dají nazvat nehodou ,protože jim například může noha uklouznout po kamenech . Ale dodnes to  zůstává velkou neznámou záhadou ,kterou se vědcům nepodařila vysvětlit. A takovýchto záhad se vyskytuje mnohem více.Například v Dánsku a také v severním Německu v roce 2005 z neznámých důvodů explodovalo tisíce žab. Byla to tak silná exploze ,že to žábán vyvrhlo všechny vnitřnosti .Důvodem byl možná  vir nebo toxin ,ale pravá příčina nabyla nikdy objasněna .Jako další z mnoha podivných jevů můžeme vzpomenout třeba hromadnou sebevraždu velkých kytovců u pobřeží Tasmánie roku 2009.Velké množství ,odhadem asi 400 jich uhyne v moři ,a kolem 200 kusů se úmyslně vyplaví na pláž ostrova King Sland a není to ojedinělá sebevražda velryb a delfínů.1616

              Zajímavost: Tajemný most, který nutí skákat psy do vodopádu

              V panství Overtoun Bridge ve skotsku je most ,který je opředen jistou záhadou .Turisty ,kteří tam míří z vesnice Milton ,upozornuje varující tabulka ,aby si lidé drželi svého psa na vodítku .není to proto ,že by starý neogotický most hrozil sesunutím ,jak by se mohlo zdát ,protože je z roku 1895 ,a  postaven z hrubě opracovaných kamenů ,ale má to jiný ,mnohem závažnější důvod. Jedna strana mostu totiž nutí psy k tomu ,aby skočili do zurčícího vodopádu pod sebou .Od 50.let minulého století totiž skočilo  z jedné a té stejné strany už asi 600 psů ,z toho skok nepřežilo víc než 50 těchto zvířat . Psy spojuje jediný znak ,jsou to většinou lovecká plemena s výborně vyvinutým čichem . mnoho zvědavců a odborníků od 50. let se dostavují na toto záhadné místo ,a snaží se neobvyklý jev těchto psích skoků vysvětlit .Mezi nimi i psí psycholog David Sands. Vyloučil ,že by psi mohli dole něco vidět nebo slyšet. Když se zaměřil na pachy , zjistil ,že na této straně mostu se mohou vyskytovat občas veverky ,norci a myši , a že jejich pach by psy mohl ke skoku zlákat .Toto však vyvrací lovec John Joyce ,který přítomnost norků ,kteří mají silný ,pro psy lákavý pach moči ,naprosto vyloučil .vysvětlil ,že psi nejsou hloupí ,a kvůli nějakým  lákavým pachům by do takové hloubky neskočili .A  tak si tedy lidé jako vždy vysvětlují podivné psí sebevraždy nadpřirozenými jevy. Podle Keltské mytologie se totiž zde dotýká nebe Země,spojují se zde dva různé světy.

              Výsledek obrázku pro tajemný most

              Děti, které vychovávají zvířata

              Sujita Kumaru před jeho druhými narozeninami zavřou  povedení rodiče do slepičího kurníku.Důvod – chlapec má disfunkční chování  .Později jeho matka spáchala sebevraždu a otec byl nalezen zavražděný v kufru auta. Chlapce se  ujal dědeček , který ho však ze slepičího vězení nemínil vysvobodit .neštastný chlapec tak  prožil velkou část svého dětství ve společnosti kdákající drůbeže ,v místnosti která je velká asi jako obývák .Vlivem kvokajícího hejna se Sujita stává jedním z nich. Přinesené jídlo zobe ze země ,krčí se na židli jako na bidýlku ,mává rukama jako křídly a hrabe se prsty ve špíně. Teprve po osmi letech v roce 1978 jej z kurníku ,který má špinavou zem pokrytou zrním a slepičím trusem osvobodí sociální pracovníci. Nikdo si však s mladíkem ,který má chování jako kuře ,neví moc rady. Místo potřebné péče ho tedy umístí do domova důchodců. Tam se vrhá na svoje ošetřovatele se slepičí zuřivostí a musí být přikurtován k posteli ,jako nebezpečný blázen . Takto neštastník stráví dalších asi 20 let ,dokud si ho nevšimne štastnou náhodou podnikatelka Elizabeth Claytonová .Jak později popisuje ,nemohla ze začátku poznat ,jestli jde o dítě ,nebo starého muže ,byl velmi vetchý ,měl boláky po celém těle i obličeji a husté neupravované vousy.Přestože se ho všichni báli dotknout kvůli jeho divokosti ,ona poznala v jeho očích lidskost.Žena se ho ujmula ,domluvila mu různé testy a terapie.V téže době také otevřela první sirotčinec ,který pojmenovala Happy Home (štastný domov).Zde každé ráno  prodělává výukovou terapii základních dovedností .Je z něj normální kluk ,chválí ho  Elizabeth.

              IZPE zrušeno Davidem Rathem

              Tehdejší ministr zdravotnictví David Rath zrušil v roce Institut zdravotní politiky a ekonomiky známý jako IZPE. Veškeré činnost přechází na IPVZ (Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví). Bývalý ředitel IZPE Petra Háva, který byl i autor koncepce ministr David Rath, odvolal z funkce…

              Netrvalo tomu dlouho a IZPE po příchodu na ministerstvo bylo personálně zredukováno a přemístěno do institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví. IZPE pak vedle za IPVZ Antonín Malina. Nechal se slyšet, že důvody zrušení IZPE byly jako vždy ekonomické. Veškerý majetek a závazky byly převedeny též. Mimo spousty zajímavých projektů IZPE řešil, také díky grantu na dlouhodobý projekt , násilí na pracovišti, mimo jiné také zdravotní stav lidí bez domova, nebo grant, který se zabýval problematikou neziskovek. O budoucnosti těchto grantů se jednalo s institucemi, které financovaly jednotlivé vědecké projekty. Postupně se jednalo, které projekty mají být zavrženy a které budou pokračovat. Dle ředitele Maliny se budou snažit funkcionalitu IZPE zachovat za pomocí dalších subjektů jako například kraje MPSV a další.