Je stříbro zdravotně nezávadné?

Stříbro je pro svůj lesk a energický vzhled nejoblíbenějším dostupným materiálem. Často se však majitelé stříbrných šperků, setkávají s negativní reakcí na tento kov.

Problémem však není stříbro jako takové, ale příměsy, které celkový šperk vytvrzují a dodávají mu určitou odolnost. Jak si však takový šperk vybrat?

Pokud si vybíráme stříbrné náušnice nebo konkrétněji třeba stříbrný přívěšek, mnohdy se necháme unést nepřeberným množstvím krásných kousků a díváme se jen na jejich vzhled. Důležitý není však jen jejich design, ale i praktická stránka a právě tou nejdůležitější je zapínání šperků. Víte, jaké jsou možnosti, která by byla vhodná pro vás a jak si správně vybrat?

Přídavný komponent

Nejznámějším komponentem, který není pevnou součástí náušnic, je puzeta. Ta se používá zejména u drobných náušnic například peckových tvarů, které nemají jinou možnost zajištění. Alternativou k puzetám je šroubek. Ten spolehlivě zabraňuje spadnutí ozdoby, ale na rozdíl od puzety je jeho nandávaní časově náročnější a nemá určitou výhodu – při zavadění náušnicí o nějaký předmět sice o svůj šperk nepřijdete, ale může dojít k bolestivému natržení ušního lalůčku, stejně jako u jiných typů zavírání krom puzet.

Patenty

Patenty jsou systémem, kde pevná náušnice v oblasti zaháknutí do ucha má pohyblivou též stříbrnou část, která slouží pro provlečení poutka ušní dírkou a následné zacvaknutí. Někdy nechybí ani malý zámek jako pojistka před rozepnutím. Součástí netradičního patentu je i kreole kruhů, kdy tyčku ohebnou v kloubu zasuneme do trubice celé stříbrné náušnice. Mezi klasické patenty pak patří:

  • Brizura – zapínání vepředu, používané zejména u dětských šperků
  • Kontinentální paten – viditelný háček se zapínáním vzadu
  • Ruský patent – hranatý a elegantní, háček je rovnou tyčkou a s koncovkou tvoří pravý úhel

Africký háček

Prodloužená zadní část a háčku, která se navlékne do ušního lalůčku, tvoří s náušnicí obrácené písmeno „V“ s kulatou špičkou. Háčky jsou navíc chytře tvarované, aby šperk nespadl a aby bylo jeho nošení opravdu pohodlné. Nejčastěji jej najdeme u náušnic dlouhého tvaru. Dříve se africký háček využíval především u bižuterie, dnes je však součástí i kvalitních stříbrných náušnic.