Archiv aktualit IZPE

V rámci historického projektu IZPE, přinášíme arch aktualit pro přehled, čím se IZPE zabývalo.

[02.03.2006]

Roční zpráva o hospodaření za rok 2005

 

[02.03.2006]

Výroční zpráva za rok 2005

 

[23.02.2006]

Aktuální kontakty zaměstnanců IZPE

  [19.12.2005]

  Sborník IZPE č. 2/2005 – Analýza podmínek účinné koordinace sítě poskytovatelů služeb sociální péče ze strany veřejné správy

   

  [18.12.2005]

  Sborník IZPE č. 1/2005 – Konkurence za veřejné peníze?

   

  [18.12.2005]

  Výsledky výzkumné činnosti pracovníků IZPE v roce 2005 (předběžná zpráva, prosinec 2005)

   

  [18.11.2005]

   V týdnu od 14. do 18.11.2005 byly aktualizovány rubriky „Lidé“, „Vzdělávání“, „Výsledky“

  [31.08.2005]

  ÖSG (Rakouský strukturální plán zdraví) 2005

   

  [20.06.2005]

   • Od 7.4.2005 IZPE realizuje nový vzdělávací projekt “ Vzděláváním k integraci osob ohrožených sociálním vyloučením“ z programu PHARE 2003 RLZ. Více se o vzdělávacím projektu dozvíte

  z informačního dopisu

   • ,

  dotazníku

   •  a na webových stránkách projektu

  www.izpe.cz/pvi

  [17.05.2005]

  Jak funguje rakouský systém výkonově orientovaného financování nemocnic? – Informační brožura seznamující s principy financování nemocniční péče v Rakousku

   [20.04.2005]

   Reformy zdravotnictví v Rakousku 2005 – přehled souvisejících zákonů (pracovní dokument)

    

   [09.03.2005]

   Průvodce systémem zdravotní péče (informační brožura pro cizince, III. aktualizované vydání)

    

   [09.03.2005]

   Справочник по системе здравоохранения Чешской республики (Информационная брошюра для иностранцев, актуализированное третье издание)

    

   [09.03.2005]

   Довідник по cистемi охорони здоров˘я Чеської pеспубліки (Інформаційна брошура для іноземців, актуалїзоване третє видання)

    

   [09.03.2005]

   Hướng dẫn hệ thống chăm sóc y tế Cộng hoà Séc (Cẩm nang thông báo dành cho người nước ngoài, In lần thứ ba có bổ xung và sửa chữa)

    

   [09.03.2005]

   Násilí na pracovišti v oblasti zdravotnických a sociálních služeb v ČR (vstupní teoretické studie, empirické šetření)

    [19.01.2005]

    Hodnocení politiky podpory zdraví v České republice

     [22.12.2004]

     Nemocnice II. – Sborník IZPE č. 3 / 2004

      

     [19.10.2004]

     Zdravotní plány krajů

       

        1. Zdravotní plány krajů
         Plánování založené na potřebách, standardech, cílech a úkolech nebo zájmech a improvizacích? – článek časopisu Zdravotnictví v ČR č. 2/2004, Petr Háva
        2. Zhodnocení demografického vývoje kraje Vysočina
         studie k přípravě Zdravotního plánu kraje

       

       1. Lidské zdroje – nejdůležitější faktor budoucího rozvoje regionu
        Jaromír Běláček, příspěvek na konferenci FSE ÚJEP v Ústí nad Labem,
        4.-5.11.2004

      [07.09.2004]

      Diskuse o nemocnicích

        

        1. Bývalé okresní nemocnice a jejich budoucnost – Sborník IZPE č. 3/2004
        2. Fungování nemocnic v šesti zemích
        3. Nemocnice – Sborník IZPE č. 7 / 2003
        4. Problémy hospodaření bývalých okresních nemocnic

       [01.09.2004]

       Fungování nemocnic v šesti zemích – supplementum 1 / 2004

         – překlad Rochdi Goulli, Kateřina Vampolová, Daniela Neuwirthová

       Je stříbro zdravotně nezávadné?

       Stříbro je pro svůj lesk a energický vzhled nejoblíbenějším dostupným materiálem. Často se však majitelé stříbrných šperků, setkávají s negativní reakcí na tento kov.

       Problémem však není stříbro jako takové, ale příměsy, které celkový šperk vytvrzují a dodávají mu určitou odolnost. Jak si však takový šperk vybrat?

       Pokud si vybíráme stříbrné náušnice nebo konkrétněji třeba stříbrný přívěšek, mnohdy se necháme unést nepřeberným množstvím krásných kousků a díváme se jen na jejich vzhled. Důležitý není však jen jejich design, ale i praktická stránka a právě tou nejdůležitější je zapínání šperků. Víte, jaké jsou možnosti, která by byla vhodná pro vás a jak si správně vybrat?

       Přídavný komponent

       Nejznámějším komponentem, který není pevnou součástí náušnic, je puzeta. Ta se používá zejména u drobných náušnic například peckových tvarů, které nemají jinou možnost zajištění. Alternativou k puzetám je šroubek. Ten spolehlivě zabraňuje spadnutí ozdoby, ale na rozdíl od puzety je jeho nandávaní časově náročnější a nemá určitou výhodu – při zavadění náušnicí o nějaký předmět sice o svůj šperk nepřijdete, ale může dojít k bolestivému natržení ušního lalůčku, stejně jako u jiných typů zavírání krom puzet.

       Patenty

       Patenty jsou systémem, kde pevná náušnice v oblasti zaháknutí do ucha má pohyblivou též stříbrnou část, která slouží pro provlečení poutka ušní dírkou a následné zacvaknutí. Někdy nechybí ani malý zámek jako pojistka před rozepnutím. Součástí netradičního patentu je i kreole kruhů, kdy tyčku ohebnou v kloubu zasuneme do trubice celé stříbrné náušnice. Mezi klasické patenty pak patří:

       • Brizura – zapínání vepředu, používané zejména u dětských šperků
       • Kontinentální paten – viditelný háček se zapínáním vzadu
       • Ruský patent – hranatý a elegantní, háček je rovnou tyčkou a s koncovkou tvoří pravý úhel

       Africký háček

       Prodloužená zadní část a háčku, která se navlékne do ušního lalůčku, tvoří s náušnicí obrácené písmeno „V“ s kulatou špičkou. Háčky jsou navíc chytře tvarované, aby šperk nespadl a aby bylo jeho nošení opravdu pohodlné. Nejčastěji jej najdeme u náušnic dlouhého tvaru. Dříve se africký háček využíval především u bižuterie, dnes je však součástí i kvalitních stříbrných náušnic.

       Sebevražedné akce zvířátek

       Případy sebevražedných akcí u zvířat nejsou ojedinělé .Dalším příkladem může být stádo krav ,které se páslo v Alpách u švýcarského  Lauternbrunmenu . K této záhadě nedošlo najednou ,ale v rozmezí tří dnů .Z útesu totiž skočilo 28 krav a býků , a to z naprosto stejného místa !Před tím se pásly bez jakýchkoli  známek neklidu za celodenního dozoru na svahu .Když se  jednotlivé kusy dobytka přiblížily k určitému  místu , bez váhání skočili střemhlav dolů. I když si dobytek těžko umí uvědomit ,že se řítí do záhuby ,tak i krávy mají ovšem pud sebezáchovy ,přirozený každému živému tvoru , a jen tak by se najednou nevrhly ze skály . V této oblasti Alp se sice občas stane ,že nějaký kus dobytka spadne z útesu ,ale to jsou ojedinělé případy neštastné náhody , které se dají nazvat nehodou ,protože jim například může noha uklouznout po kamenech . Ale dodnes to  zůstává velkou neznámou záhadou ,kterou se vědcům nepodařila vysvětlit. A takovýchto záhad se vyskytuje mnohem více.Například v Dánsku a také v severním Německu v roce 2005 z neznámých důvodů explodovalo tisíce žab. Byla to tak silná exploze ,že to žábán vyvrhlo všechny vnitřnosti .Důvodem byl možná  vir nebo toxin ,ale pravá příčina nabyla nikdy objasněna .Jako další z mnoha podivných jevů můžeme vzpomenout třeba hromadnou sebevraždu velkých kytovců u pobřeží Tasmánie roku 2009.Velké množství ,odhadem asi 400 jich uhyne v moři ,a kolem 200 kusů se úmyslně vyplaví na pláž ostrova King Sland a není to ojedinělá sebevražda velryb a delfínů.1616

       IZPE zrušeno Davidem Rathem

       Tehdejší ministr zdravotnictví David Rath zrušil v roce Institut zdravotní politiky a ekonomiky známý jako IZPE. Veškeré činnost přechází na IPVZ (Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví). Bývalý ředitel IZPE Petra Háva, který byl i autor koncepce ministr David Rath, odvolal z funkce…

       Netrvalo tomu dlouho a IZPE po příchodu na ministerstvo bylo personálně zredukováno a přemístěno do institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví. IZPE pak vedle za IPVZ Antonín Malina. Nechal se slyšet, že důvody zrušení IZPE byly jako vždy ekonomické. Veškerý majetek a závazky byly převedeny též. Mimo spousty zajímavých projektů IZPE řešil, také díky grantu na dlouhodobý projekt , násilí na pracovišti, mimo jiné také zdravotní stav lidí bez domova, nebo grant, který se zabýval problematikou neziskovek. O budoucnosti těchto grantů se jednalo s institucemi, které financovaly jednotlivé vědecké projekty. Postupně se jednalo, které projekty mají být zavrženy a které budou pokračovat. Dle ředitele Maliny se budou snažit funkcionalitu IZPE zachovat za pomocí dalších subjektů jako například kraje MPSV a další.